ساخت نقشه نقطه دید در GIS - آموزشهای کاربردی GIS|RS|GPS
آموزش ArcGIS برای دانشجویان تنبل و لحظه آخری کارگاه آموزشی داده های CAD در ArcGIS  درخواست تصاویر ماهواره لندست
مدرسه استادی ArcGIS700 هزارتومان

مدرسه استادی ArcGIS

ساخت نقشه نقطه دید

با استفاده از این تابع می توان در بین یاخته­های یک لایه رستر ورودی، یاخته­هایی را مشخص نمود که می­توان آنها را از موقعیت یک یا چند نقطه و یا حتی می­توان آنها را در طول نقاط مختلف روی یک خط مشاهده کرد.

 

نقطه دید (Viewshed)

در نقشه نقطه دید هر یاخته در لایه رستر خروجی مقدار عددی را در خود ذخیره می­کند که مشخص می­کند چه تعدادی از نقاط یا خطوط مشاهداتی را در موقعیت در یاخته می­توان دید. اگر تنها یک نقطه دید باشد، هر یاخته­ای که بتواند نقطه دید را ببیند ارزش 1 دریافت خواهد کرد و سایر یاخته­هایی که نمی­توانند نقطه مشاهداتی را مشاهده کنند ارزش صفر خواهند گرفت.

لایه­ی نهایی می­تواند حاوی اطلاعاتی از نوع نقطه­ای و یا خطی باشد، در مورد اطلاعات از نوع خطی، از تمام گره­ها و نقاط شکست زاویه خطوط بعنوان مشاهداتی استفاده خواهد شد.

این تابع زمانی مفید است که بخواهید بدانید در شرایط محدوده مورد مطالعه، مکانهایی که در دید مستقیم هم قرار دارند چگونه و در چه جاهایی واقع شده­اند. مثلاً از این تابع می­توان برای یافتن مکانی مناسب برای احداث یک برج مخابراتی استفاده کرد که مناطق اطراف را به بهترین شکل ممکن پوشش مخابراتی دهد.

در نقشه نهایی یاخته­هایی که به رنگ سبز هستند یعنی نقاطی که قابل مشاهده­اند و سایر موقعیت­های قرمز رنگ مشخص شده، از موقعیت مشاهده کننده دیده نمی­شوند.

  1. 1. Viewshed

اگر از خطوطی به عنوان ورودی و موقعیت قرارگرفتن یک ناظر استفاده نمائید، نقاط زاویه و شکست خطوط به عنوان نقاط مشاهداتی آن خط محسوب و در نظر گرفته می­شوند. لایه رستری که از این عملیات ایجاد می­شود شامل یاخته­هایی خواهد بود که بر اساس این که آیا آنها از دید و موقعیت مشاهده کننده قابل رویت هستند یا نه، کددهی شده­اند.

اگر در لایه ورودی به موقعیت مشاهده کننده، بیش از یک نقطه را به عنوان موقعیت­های مشاهده کننده­های مختلف داشته باشیم، در لایه رستر خروجی به هر یاخته ارزشی داده می­شود که برابر است با تعداد نقاط مشاهده کننده­ای که آن یاخته را بصورت مستقیم می­توانند ببینند.

در صورتی که سطح ورودی برای استفاده در پردازش نقطه دید دارای سیستم تصویر باشد (اطلاعات مسطحاتی زمینی و همچنین اطلاعات ارتفاعی z سطح، با واحدهای استاندارد (فوت، متر) مشخص می شوند) نرم افرار تصحیحات لازم را در مورد انحنای سطح زمین و اشعه نور عبوری از اتمسفر انجام می­دهد.

 

منبع: کتاب سامانه اطلاعات جغرافیایی و ژئومورفولوژی، تالیف دکتر عبدالله سیف، محمود سلطانیان، انتشارات کنکاش، 1390

 

دانلود فیلم آموزشی کاربردی ArcGIS مرتبط با این بحث

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post
مدلسازی در GIS آموزش ArcGIS برای دانشجویان تنبل و لحظه آخری کارگاه آموزشی داده های CAD در ArcGIS  مدرسه استادی
بازدید : 8 views بار دسته بندی : آموزش های رایگان تاريخ : 22 آذر 1395 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.