نسبت تصوير - آموزشهای کاربردی GIS|RS|GPS
آموزش ArcGIS برای دانشجویان تنبل و لحظه آخری کارگاه آموزشی داده های CAD در ArcGIS  درخواست تصاویر ماهواره لندست
مدرسه استادی ArcGIS700 هزارتومان

مدرسه استادی ArcGIS

نسبت تصویر[1]

در برخی موارد، محقق ممکن است بخواهد تاکید بیشتری بر روی تفاضلهای کمینه انتهایی مقیاس داشته باشد، البته این را نمی­توان شبیه دانست به انداختن یک میخ در یک اتاق آرام در کنار انداختن یک قطره در کنار یک جت در حال حرکت. فرض کنید، مثلاً یک محقق به تغییر در یک محیط خشک نسبت به همان محیط با پوشش گیاهی شدید و زیاد اهمیت بیشتری می­دهد. در چنین مواردی یک مقیاس نسبی از تفاضلها و اختلافات نیاز است، که ممکن است بوسیله روش نسبت تصویر حاصل گردد. این روش را می­توان بوسیله ماژول Image Calculator اجرا کرد.

در نتیجه مناطقی که در دو منطقه دارای مقدار عددی در دو تصویر یکسانی هستند، در نهایت مقدار یک (1) را نشان می­دهند. جاهایی که مقادیر در تصویر 2 بزرگتر است، مقادیر بزرگتر از 1 خواهد بود. مثلاً یک منطقه با مقدار 5/2 بعنوان ارزش بزرگ در تصویر دو، در تصویر اول عدد 5/2 خواهد داد. اگر تصویر زمان دوم مقادیر کمتر داشته باشد، نتیجه مقدار کمتر از 1 خواهد داد، بنابراین، بعنوان مثال، مناطقی که در تصویر دوم مقدار نصف تصویر اول را دارند، نتیجه نهایی مقدار 5/0 خواهد داد. تصویری که ساخته می­شود اغلب متفاوت از تصویری است که با روش تفاضلی ساخته می­شود، در نتیجه مناطق تغییریافته در انتهای کمینه مقیاس اندازه­گیری اصلی تاکید قابل ملاحظه­تری خواهد داشت.

با این­حال مسائلی در روش نسبت تصویر وجود دارد، وجود عدد صفر در تصاویر مقایسه شده انواع مختلفی از مسائل را ایجاد می­کند. زمانی که مخرج (مقسوم علیه) صفر است، مقدار و ارزش به طور معمولی نمی­تواند ارزیابی شود، زیرا تقسیم به عدد صفر در ریاضیات تعریف نشده است. یک روش پیشنهادی برای تقسیم به عدد صفر: اضافه کردن یک مقدار بسیار کم به هر تصویر است. هشیار باشید که افزودن این مقدار در مقیاس نسبت تاثیرگذار خواهد بود. روش ساده دیگر این است که در تصویر نهایی مناطقی که دارای مقدار صفر هستند و در مخرج تقسیم قرار می­گیرند را با یک پوشش مانع از ورودشان به عملیات ریاضی شویم.

نرم­افزار IDRISI روش­هایی را ارائه داده تا عملیات تقسیم به عدد صفر انجام پذیرد. تقسیم صفر بر صفر مقدار 1 را برآورد می­کند یا عدم تغییر را نشان می­دهد. تقسیم یک عدد مثبت به عدد صفر، بعنوان بی­نهایت مثبت برآورد می­گردد، که با یک عدد بسیار بزرگ نمایش داده می­شود، (یک عدد از رتبه 10 با توان 18). همینطور تقسیم یک عدد منفی به عدد صفر بعنوان بی­نهایت منفی برآورد می­گردد. از آنجایی که نرم­افزار IDRISI امکان تقسیم به صفر را فراهم کرده، نوعی از فرایند پس­پردازش که در بالا به آن اشاره شد را می­توان انجام داد.

دومین مسئله­ در روش نسبت تصویر، این است که مقیاس داده­های نتیجه خطی نیست. مثلاً، درحالیکه عدد یک عدم تغییر را نشان می­دهد، و عدد 2 میزان دوبرابر تغییر در زمان دوم را ارائه می­کند، عدد 5/0 نشان­دهنده تغییر دوبرابر در زمان اول است، یعنی زمانی که توالی معکوس شود، فاصله نصف خواهد شد. برای حل این مسئله، ماژول Image Calculator برای تبدیل نسبت مقیاس به لگاریتم نسبت مقیاس استفاده می­شود. که نتیجه آن به صورت خطی خواهد بود و تقارنی در حدود صفر دارد. مثلاً نسبت­های 5/0 ، 1 و 2 لگاریتم نسبت 69/0- و صفر و 69/0+ خواهند داشت.

[1] – Image Ratioing

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post
مدلسازی در GIS آموزش ArcGIS برای دانشجویان تنبل و لحظه آخری کارگاه آموزشی داده های CAD در ArcGIS  مدرسه استادی
بازدید : 2 views بار دسته بندی : سنجش از دور RS تاريخ : 20 دی 1395 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


CLOSE
CLOSE