نمودارها اطلاعات عوارض نقشه و ارتباط آن ها را با يکديگر بخوبي نمايش مي دهد، در واقع نمودار مکمل نقشه است که اطلاعات کمي عوارض را واضح تر نمايش مي دهد.با استفاده از نمودارها به راحتي مي توان عوارض را با هم مقايسه نمود که کدام يک ويژگي بيشتر يا کمتری دارند.

به راحتي مي توان از بين تمامي نمودارهاي موجود در نرم افزار بر اساس هدف يکي از آنها را انتخاب نمود (نمودارهاي دو بعدي و يا سه بعدي). برخي از نمودارها براي نمايش اطلاعات مناسب تر از بقيه هستند. هر نمودار بر اساس خصوصياتي که شما مرتب کرده ايد قابل نمايش است. شما مي توانيد با تمامي نمودارها تمرين کنيد و مناسب ترین نموداري که اطلاعات شما را بخوبي نمايش مي دهد را انتخاب نمائيد.

 

 

نمودارها را مي توان در یازده گروه زير تقسيم بندي نمود که هرکدام اطلاعات عوارض را به نحوي خاص به نمايش مي گذارند.

نمودار پهنه اي:

اين نوع نمودار شامل يک يا چند خط در محورهاي x و y است با پهنه هايي بين خطوط که در محور X سايه دار شده است.نمودار پهنه اي مانند نمودار خطي نوعي روند را در اطلاعات کمي نمايش مي دهد اما سايه ها تاکيد بيشتري در تفاوتهاي کمي را نشان مي دهد. این نمودار می تواند به صورت عمودی و افقی ترسیم گردد.

نمودار ميله اي و ستوني:

نمودار میله ای شامل دو یا تعداد بیشتری مستطیل موازی است که هر یک بیانگر ارزش خاصی است. این نمودارها برای مقایسه یا نمایش مقدار روند مانند مقدار بارش ماهانه بکار می روند. این نمودارها را می توان به صورت عمودی یا افقی نمایش داد.

نمودار هیستوگرام:

این نمودار زیر مجموعه ای از نمودار میله ای عمودی است که نشان دهنده توزیع فراوانی مقادیر است.

نمودار ستونی کمینه و بیشینه:

با استفاده از این نمودار می توان کمینه و بیشینه را در بین داده ها مشخص کرد.

نمودار حبابي:

نمودار حبابي امکان ترسيم سه متغير را در دو بعد فراهم مي کند.اين نوع نمودار تغيير يافته اي از نمودار پراکندگي است  که اندازه هر حباب نشان دهنده ارزش داده خاصي است. مثلا اندازه حبابها نشانه اي از کل جمعيت است و محور Y نرخ مواليد و محور X نرخ مرگ و مير را نشان مي دهد. در شکل زير نمونه اي از نمودار حبابي را مشاهده مي کنيد.

نمودار خطي:

نمودار خطي شامل يک يا چند خط يا تسلسلي از سمبل هاست که در يک محور x و y نمايش داده مي شود. نمودار خطي روندي را در طول يک مقياس پيوسته نمايش مي دهد. اين نوع نمودار را می توان هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی ترسیم کرد.

نمودار دايره اي:

اين نمودار شامل يک دايره است که به دو يا چند قطعه تقسيم شده است. نمودار دايره اي ارتباط بين قطعات و کل دايره را نشان مي دهد که براي تناسب و قياس بسيار کاربردي است. امکان جدا کردن بخشي از نمودار به صورت مجزا براي کاربر جهت تاکيد فراهم شده ، اين نوع نمودار را مي توان به صورت سه بعدي و دو بعدي ترسيم کرد. شکل زير نمونه اي از نمودار دايره اي است.

نمودار قطبي:

اين نمودار اصولاً يک خط است که در يک شبکه دايره اي قرار گرفته، که ارزش هر خط با زاويه خط مرتبط است. اين نمودار بيشتر در رياضيات و آمار کاربرد دارد. شکل زير نمونه اي از نمودار قطبي است.

نمودار پراکندگي:

اين نمودار به صورت نقاطي پراکنده در يک شبکه است که داراي مختصات x و y مي باشند. این الگو ممکن است ارتباط بین ارزشهای ترسیم شده در شبکه را فاش کند.

نمودار جعبه ای

این نمودار روشی موثر برای نمایش توزیع آماری ارزشها است. این جعبه نشان می دهد که چگونه متوسط ۵۰ درصد از داده ها پراکنده شده اند.

نمودار ماتریس پراکندگی

این نمودار ابزاری برای جستجوی داده هاست که چندین متغیر را در یک نمودار ترسیم می کند. از این نمودار برای تجسم و کمک برای تشخیص الگوها و ارتباط بین متغیرها می توان استفاده کرد.

قبل از ترسيم نمودار بايد مشخص کنيد که چه چيزي را مي خواهيد به صورت نمودار نمايش دهيد. برخي از نمودارها فقط مي توانند تعداد محدودي از داده ها را محاسبه کنند.

نمودارها را بر اساس اطلاعات موجود در جداول توصيفي رسم مي کنند. نمودارها را فقط مي توانيد در محيط نرم افزار ArcMap ايجاد کنيد. نمودارهاي ساخته شده را مي توانيد با انشعاب .grf ذخيره کنيد.

در دو تمرین قبلی دو آموزش اساسی را در رابطه با نقشه ها و مباحث اقلیم شناسی به شما آموزش دادیم. می توانید با کلیک بر روی لینک های زیر این آموزش ها را مشاهده نمایید:

 

۱- شیوه ساخت Shapefile برای ایستگاه های هواشناسی

۲- محاسبات آماری دما، بارش و رطوبت نسبی را چطور در محیط ArcGIS انجام دهم؟

 

اما در بخش سوم آموزشهای کاربردی ArcGIS در اقلیم شناسی قصد داریم شیوه ساخت نمودار یا گراف Graph را به شما آموزش دهیم.

ابتدا نقشه Shapefile که در جلسه اول برای ایستگاه های هواشناسی ترسیم کردید را به محیط نرم افزار فراخوانی کنید.

پس از این کار به دو روش می توان ساخت نمودار یا گراف را آغاز کرد.

در روش اول می توانید جدول اطلاعاتی را باز کنید و از قسمت Table Options گزینه Create Graph را انتخاب کنید.

در روش دوم می توانید از منوی View گزینه Graph و سپس Create Graph را انتخاب نمایید.

پنجره ای با عنوان Create Graph Wizard برای شما باز می شود.

 

در این پنجره در کادر Graph Type نوع نمودار را مشخص کنید

در کادر Layer/table نقشه یا جدول اطلاعاتی که می خواهید برای آن نمودار ترسیم کنید را انتخاب نمایید. (دقت کنید که نمودار فقط برای فیلدهای عددی قابل استفاده است)

در کادر Value field مشخص کنید که نمودار برای کدام فیلد باید ساخته شود.

بر روی دکمه Next کلیک کنید

در این بخش می توانید تنظیمات ظاهری مثل نام نمودار، پانوشت نمودار، حالت سه بعدی بودن را تنظیم نمایید.

در پایان بر روی دکمه Finish کلیک کنید و نمودار ساخته شده را مشاهده کنید

پس از ساخت نمودار برای ویرایش بر روی نمودار ایجاد شده کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب تا امکان ویرایش برای شما فعال گردد.

 

 

برای یادگیری بهتر ساخت نمودار خصوصا برای مطالعات آب و هواشناسی یک فیلم آموزشی تهیه شده است که می توانید این فیلم را تهیه کنید.

 

 

مباحث آموزشی مرتبط:

محاسبات آماری اقلیم شناسی در ArcGIS

چطور نقشه ایستگاه های هواشناسی ترسیم کنیم؟

به این پست امتیاز دهید.

شما همچنین ممکن است مانند

نظرات